26th Annual WNY High School Football Awards Banquet

4:08 PM, Dec 10, 2012   |    comments
  • Share
  • Print
  • - A A A +
  • FILED UNDER

Section VI Playoff MVP's

Chuck Funke Award - Offensive Players of the Game

Class AA         

Austin Goltz - Orchard Park

Mitch Wilson - Orchard Park

Class A           

Kahlil Humphrey - Sweet Home

Mike Torrillo - Sweet Home

Class B           

Corey Barczykowski - Alden

Brian Stoldt - Alden

Class C           

Weston Ley - Fredonia

Brandon Thomas - Cleveland Hill

Class D           

Jordan Dowiasz - Randolph

Class DD

Phalla Musall - Ellicottville/West Valley

Chuck Funke Award - Defensive Players of the Game

Class AA         

Bobby Akinyele - Orchard Park

Cortland Haines - Jamestown

Class A           

Shaun Huebert - Sweet Home

Ryan Johnson - West Seneca East

Class B           

Domenic Brotz - Alden

Chris Phinney - Springville

Class C                       

Jonathan Thomas - Cleveland Hill

Josh White - Cleveland Hill

Class D                       

Dalton Bolles - Maple Grove

Nick Hettenbaugh - Randolph

Class DD

Greg Knier - Ellicottville/West Valley

Ray Karney Award

Offensive MVP Monsignor Martin Association Championship

Adam DiMillo - Timon/St. Jude

Qadree Ollison - Canisius

Dick Wojciechowski Award

Defensive MVP Monsignor Martin Association Championship

Mike Sharpe - Canisius

Brad Wellenzohn - Timon/St. Jude

Unsung Players:

Pat Haley - Canisius

Mike Hubert, Jr. - St. Joseph's

Mike Watson - Jamestown

Chris SanFlippo - Orchard Park

Brad Wellenzohn - Timon/St. Jude

WNY.HIGHSCHOOLSPORTS.NET

OFFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR

MONSIGNOR MARTIN ASSOCIATION

Adam DiMillo - Timon/St. Jude

Alex Misterman - St. Francis

Ilo Noble - St. Joseph's

Qadree Ollison - Canisius

Nick Vallone - St. Mary's

SECTION VI

Class AA North

Dan Bronson - Lockport

James Chambers, Jr. - Lockport

Class AA South        

Da'Quan Hollingsworth - Jamestown

Ben Holmes - Orchard Park

Emaure Williams - Clarence

Mitch Wilson - Orchard Park

Class A North  

Reyjzon Jordan - McKinley

Evan Majewski - Starpoint

Mike Torrillo - Sweet Home

Class A South 

Scott Ackerman - West Seneca East

Maurice Howie - South Park

Chaquiel Nettles - Williamsville South

Andy Smigiera - West Seneca East

Class B East

Corey Barczykowski - Alden

Anthony Buono - Depew

Brian Stoldt - Alden

Lonnie Taylor - Medina

Class B West

Sean Marshall - Burgard

Cameren Smith - Lackawanna

Mike Wawryzniak - Maryvale

Class B South

Chance Anzivine - Olean

Bill Dickinson - Springville

Kyle Hoffman - Pioneer

Class C North  

Weston Ley - Fredonia

Austin Mietz - Akron

Brandon Thomas - Cleveland Hill

Class C South 

Trevin Barber - Allegany Limestone

Tanner John - Salamanca

Class D                    

Jordan Dowiasz - Randolph

Oliver Simpson - Maple Grove

Class DD                  

Andrew Graham - Sherman/Ripley

Phalla Musall - Ellicottville/West Valley

Jake Wiggers - Clymer

Independent

Adam Noonan - Nichols

WNY.HIGHSCHOOLSPORTS.NET

DEFENSIVE PLAYERS OF THE YEAR

MONSIGNOR MARTIN ASSOCIATION

Jackson Brown - Timon/St.Jude

Jarrett Dolegala - St. Francis

Sean Murphy - Timon/St. Jude

Rodney Payne - St. Joseph's

Mike Sharpe - Canisius

                       

SECTION VI

Class AA North

Imani Davis - Niagara Falls

Marshall Taylor - Lockport

Class AA South        

Alec Dietsch - Clarence

Connor Eddy - Orchard Park

Nick King - Frontier

Cortland Haines - Jamestown

Class A North  

Shaun Huebert - Sweet Home

Stephon Johnson - McKinley

Brad Zaffram - Sweet Home

Anthoony Zogaria - Grand Island

Class A South 

Edgardo Berrios - South Park

Mason Bonafede - Iroquois

Ryan Johnson - West Seneca East

Casey Nuchereno - Williamsville South

Class B East    

Brandon Atlas - Depew

Jason Bunk - Alden

Javante Glover - East

Jake McNamara - Alden

Class B West

James Hanners - Cheektowaga

Roderick Morrow - Burgard

Bill Schiavitti - Lewiston Porter

Class B South

Chris Phinney - Springville

Tyler Studd - Springville

Class C North  

Nick Anderson - John F.Kennedy

Cody Smith - Fredonia

Jonathan Thomas - Cleveland Hill

Josh White - Cleveland Hill

Class C South 

Cameron Caputi - Salamanca

Josh Harrington - Allegany Limestone

Peter Trathen - Southwestern

Class D                    

Dalton Bolles - Maple Grove

Dylan Faust - Randolph

Cody Oldro - Randolph

Jonah Tanner - Maple Grove

Class DD                  

Trevor Enterline - Sherman/Ripley

Greg Knier - Ellicottville/West Valley

Dan Lictus - Clymer

Independent

Liam Ryan - Nichols

JOE FOYLE AWARD

Large School Coaches of the Year:

John Faller - Sweet Home

Jim Maurino - West Seneca East

Rich Robbins - Canisius

Gene Tundo - Orchard Park

GENE MASTERS AWARD

Small School Coaches of the Year:

Tim Bergan - Ellicottville/West Valley

Dick Simunco - Alden

Glen Graham - Cleveland Hill

Pat Slater - Randolph

FRANK CONSTANTINO AWARD

JV Coaches of the Year:

Rich Lowe - Sweet Home

Jeremy Zimmer - Sweet Home

Joe Pagnano - Depew

JIM DOMBROWSKI AWARD, WNY Outstanding Offensive Lineman

Jason Bunk - Alden

Michael Senn - Orchard Park

JIM BURT AWARD, WNY Outstanding Defensive Lineman

Cortland Haines - Jamestown

Ryan Hunter - Canisius


RON JAWORSKI, WNY Outstanding Quarterback

Ben Holmes - Orchard Park

Mike Torrillo - Sweet Home

RON PITTS AWARD, WNY Outstanding Defensive Back

Austin Goltz - Orchard Park

Andy Smigiera - West Seneca East

SHANE CONLAN AWARD, WNY Outstanding Linebackers

Jackson Brown - Timon/St. Jude

Ryan Johnson - West Seneca East

JAMES LOFTON, WNY Outstanding Receivers

Chaquiel Nettles - Williamsville South

ALLEN WILSON MEDIA AWARD

Keith McShea - Buffalo News

JERRY BUTLER AWARD

Kolbe Hughes - Williamsville North

Khalil Sommerville - Bennett

ANDY BENSON AWARD

Jake Sisson - Jamestown

TIM SCHWAB MEMORIAL AWARD

Connor Johnson - Pioneer

2012 All-WNY Football Team

 

OFFENSE:

QB/P - Ben Holmes - Orchard Park

QB/P - Mike Torrillo - Sweet Home

RB - Corey Barczykowski - Alden

RB - Qadree Ollison - Canisius

RB  - Mitch Wilson - Orchard Park

WR - Austin Goltz - Orchard Park

WR -  Chaquille Nettles - Williamsville South

OL - Jason Bunk - Alden

OL - Cortland Haines - Jamestown

OL - Ryan Hunter - Canisius

 

DEFENSE:

DL - John Czech - Jamestown

DL - Sean Murphy - Timon/St. Jude

Dl - Tyler Studd - Springville

LB - Jackson Brown - Timon/St. Jude

LB - James Chambers, Jr. - Lockport

LB - Alec Dietsch - Clarence

LB - Ryan Johnson - West Seneca East

LB -Rodney Payne - St. Joseph's

DB - Sean Marshall - Burgard

DB - Austin Mietz - Akron

DB - Andy Smigiera - West Seneca East

 

2012 PLAYERS OF THE YEAR:

Ryan Hunter - Canisius

Qadree Ollison - Canisius

2012 BUFFAL BILLS HIGH SCHOOL COACH OF THE YEAR

Rich Robbins - Canisius

JIM KELLY UNDERCLASSMEN OF THE YEAR:

Offense: Maurice Howie - South Park

Offense: Qadree Ollison - Canisius

Defense: Brad Zaffram - Sweet Home

CROSS-TRAINING FOOTBALL AWARDS:

2012 Winners

City School - Mike Watson - Jamestown

Large School - Alec Dietsch - Clarence

Small School - Brian Stoldt - Alden

Msgr. Martin - Anthony DiFrancesco - Cardinal O'Hara

Southern Tier - Rob Benson - Panama

LEGACY BUILDER COACH OF THE YEAR:

Tom Calzone

KISS 98.5 FM PLAYERS OF THE YEAR:

Msgr. Martin: Chad Kelly - St. Joseph's

Section VI: Jordan Johnson - Sweet Home

 

2011 WNY HIGH SCHOOL FOOTBALL ALL-ACADEMIC TEAM

Ryan Ball - John F. Kennedy

Kyle Briggs - St. Joseph's

Dominic Buccieri - St. Francis

Joe Caccamise - Forestville

David Crowley - Orchard Park

Spencer DeCinque - Jamestown

James DePlato - Iroquois

Derek Freitas - St. Francis

Ben Haas - Salamanca

Jordan Hall - Alden

Brad Hopkins - Canisius

Sean Kaczmarek - John F. Kennedy

Brett Klaczyk - Lake Shore

Adam Knaszak - Orchard Park

Joshua Koester - Hutch Tech

Alex Loftus - Lancaster

Michael Legault - Niagara Falls

Daniel Mangino - St. Francis

Andrea Marsh - Panama

Ian Meyer - Randolph

Daniel Moreno - St. Mary's

Michael Morganstern - Cheektowaga

Richie Moore - Orchard Park

Peter Nesbitt - Albion

Robert Newell - Southwestern

Shaun O'Lay - North Tonawanda

Stephen Phillips - Starpoint

Kyle Pownail - Frewsburg

Max Russell - Newfane

Cam Sidote - Wilson

Joseph Smith - St. Franic

Zach Smith - Grand Island

Alex Sternisha - Gowanda

Dylan Stow - Panama

Adam Sundholm - Jamestown

Jake Swan - Southwestern

Gabriel Tasker - St. Francis

Patrick Walch - Wilson

James Willy - Clarence

Michael Wik - Lockport

Korey Wirth - St. Mary's

Matt Wolcott - Springville

 

2010 WNY FOOTBALL SCHOLAR ATHLETE AWARD

Joseph Smith - St. Francis

DAY-DAY MORRIS AWARD

Andrea Marsh - Panama

 

 

Most Watched Videos