2012 All-WNY Academic Football Team

9:24 PM, Dec 10, 2012   |    comments
  • Share
  • Print
  • - A A A +
  • FILED UNDER

2012 All-WNY Academic Football Team Criteria:
    1. Must have a 90+ average
    2. Must be a Senior
    3. Must be a starter or important reserve

2012 All-WNY Academic Football Team:

Steve Andrzejewski, Pioneer

  • SAT: 1760
  • Member of National Honor Society
  • Competed in trebuchet competition
  • Member of school's Tech War teams
  • All-League 1st Team
  • Coach: Jim Duprey

William Attea, Sweet Home

  • GPA: 94.4
  • Member of NHS
  • Member of French Honor Society
  • All-League and All-WNY
  • Team Captain
  • Coach: John Faller

Trevor Berninger, Nichols

  • Participant/writer in Model UN
  • Member of Nichols Literary Magazine
  • GPA: 3.47
  • SAT: 2010
  • Coach: Colin Brinson

Kyle Brown, Randolph

  • Class Salutatorian
  • GPA: 97
  • President of Student Council
  • Member of NHS
  • President of Spanish Club
  • Coach: Pat Slater

Jason Bunk, Alden

  • All-League and All-WNY First Team
  • GPA: 93
  • Participates in Varsity Track
  • Volunteer at the Center for Handicapped Children
  • Coach: Dick Diminuco

Jacob Caldwell, Frewsburg

  • GPA: 99.1
  • SAT: 2260
  • Class Valedictorian
  • 800 on English SAT
  • Eagle Scout
  • Volunteer with several organizations
  • Coach: Terry Gray

Jacob Clare, North Tonawanda

  • Member of NHS
  • GPA: 94.7
  • Member of Academy of Architectural and Engineering
  • All County Band and Wind Ensemble team captain
  • Coach: Tony Truilizio

Alex Darrow, Alden

  • Team Captain
  • Member, Donate Life Club
  • Member, Alden Athletic Assn.
  • Volunteers helping Sr. Citizens
  • Coach: Dick Diminuco

Khari Demos, Lockport

  • Member, Spanish National Honor Society
  • Member, Math National Honor Society
  • President, Interact Club
  • All-League First Team
  • Coach: Greg Bronson

William Dickinson, Springville

  • GPA: 94
  • Team Captain
  • All-League
  • Has taken several AP courses
  • Plays 3 Varsity sports: Football, basketball, and baseball

Alec Dietsch, Clarence

  • 1st-Team All-WNY
  • GPA: 95.9
  • Member, Student Council
  • Team Captain
  • SAT: 1920
  • Taken 6 AP Courses
  • Volunteers at Clarence Youth Lacrosse Assn.
  • Coach: Mark Layer

Zach Eklum, Jamestown

  • Presidential Scholar, Ignation Scholar
  • 4.00 GPA in rigorous AP curriculum
  • Member, National Honor Society
  • Volunteer, Habitat for Humanity
  • College Board AP Scholar with Honor
  • Coach: Tom Langworthy (will accept award)

Khalim Evans, Williamsville South

  • GPA: 95.1
  • Takes several AP courses
  • Member, wind symphony
  • Buffalo Urban League - Outstanding Male Youth Award
  • Coach: Kraig Kurzanski

Dylan Faust, Randolph

  • Member, NHS
  • Inducted to Boys State
  • Volunteers in tutoring other students
  • Member of both basketball and track teams
  • Coach: Pat Slater

Trent Ferguson, Williamsville South

  • Member, NHS
  • All-League 1st-Team
  • GPA: 93.8
  • Coach: Kraig Kurzanski

Austin Goltz, Orchard Park

  • Advanced Regents with Honors
  • SAT: 1830
  • All-WNY First Team
  • Letters in 3 Varsity sports
  • Coach: Gene Tundo

Tyler Graham, Maryvale

  • Member, NHS
  • GPA: 95.4
  • Scholar Athlete in 3 sports
  • Volunteers in several organizations
  • Coach: Jeff Buccieri

Tom Heiser, Clymer

  • GPA: 95.2
  • Class Valedictorian
  • Member, Student Council
  • Member, NHS
  • Coach: Dave Bodamer

Eric Horstman, Sherman/Ripley

  • Class Valedictorian
  • Member of the Yearbook Staff
  • GPA: 96.4
  • Past Class President
  • Takes morning classes at SUNY Fredonia
  • Plays 3 Varsity sports
  • Coach: Bob Krenzer

Nathaniel Hyman, Depew

  • Treasurer, Student Senate
  • Team Captain
  • Varsity D Club
  • Treasurer, NHS
  • Coach: Brian Wilson

Stephon Johnson, McKinley

  • Ranked 13th in class
  • All-League and All-WNY
  • Member, basketball team
  • Coach: Ed Wilson

Michael Kerrisey, Lockport

  • GPA: 96.6
  • Member, NHS
  • Member, Math Honor Society
  • Cross-training award recipient
  • Volunteers with several organizations
  • Coach: Greg Bronson

Dion Lewis, Amherst

  • GPA: 3.56
  • All-League
  • Member, Varsity basketball and track teams
  • Coach: Jason Beckman

Carter Mann, Sweet Home

  • GPA: 95.5
  • Member, National Honor and French Honor Society
  • Member, Senior Class Council
  • All-League First Team
  • Coach: John Faller

Matthew Mazuchowski, JFK

  • Ranked 8th in his class
  • SAT: 1950
  • Member, Student Council
  • Class Officer
  • JFK Sports Club A.C.E. award (football)
  • Coach: Mark Ostempowski

Tyler Piasecki, Williamsville South

  • GPA: 94.7
  • Member, National Honor Society
  • Participates in baseball and track
  • Team Captain and All-League
  • Coach: Kraig Kurzanski

Aaron Proefrock, North Tonawanda

  • GPA: 97.1
  • Ranked 7th in Class
  • Taken several AP classes
  • 1st Chair, Jazz Band (3 years)
  • Treasurer, NHS
  • Coach: Tony Truilizlo

Ben Reinhardt, Clarence

  • Has taken 11 AP courses
  • National Merit Member
  • Commended student
  • Member, NHS
  • SAT: 2010
  • GPA: 96.4
  • Scholar with distinction
  • Coach: Mark Layer

Brian Rybak, Depew

  • GPA: 96.1
  • Co-President of NHS
  • Class Vice President
  • Member, Varsity D Club
  • Coach: Brian Wilson

Christopher SanFilippo, Orchard Park

  • Member, Academy of Finance
  • GPA: 95.6
  • SAT: 2120
  • Team Captain
  • All-League First Team
  • Scholastic Achievement Award
  • Coach: Gene Tundo

Ryan Schutte, Southwestern

  • GPA: 97.7
  • Ranked 8th in his class
  • 1st Team All-League
  • SAT: 1910
  • Team Captain
  • Coach: Jay Sirianni

Connor Sears, Newfane

  • GPA: 94
  • Member, NHS
  • Member, Varsity Club
  • Coach: Chuck Nagel

Mitchell Shaw, Nichols

  • GPA: 3.62
  • Scholar with distinction
  • AP Concert Co-Coordinated
  • Master for Nichols Orchestra
  • Nichols Flick Fest Regional Student Film Festival
  • Has taken 8 AP courses
  • Volunteers at several organizations
  • Coach: Colin Brinson

Anthony Skretny IV, West Seneca East

  • GPA: 97
  • Ranked 10th in his class
  • SAT: 1870
  • Team Captain: football, baseball and basketball
  • Coach: Jim Maurino

Andew Smigiera, West Seneca East

  • GPA: 93
  • WNY First-Team
  • Member, NHS
  • Member, track team
  • Coach: Jim Maurino

Franklin Spina, Jr., St. Joe's

  • GPA: 94
  • Member, NHS
  • Member, Mathematics team
  • Volunteer, SABAH and Carly's Club
  • Coach: Dennis Gilbert

Ben Stonish, North Tonawanda

  • GPA: 96.5
  • Ranked 9th in Class
  • Volunteer: Habitat for Humanity
  • Has taken several AP courses
  • Coach: Tony Truilizio

Tayler Thilk, Wilson

  • Ranked 3rd in class
  • Member, NHS
  • Member of band
  • GPA: 97.4
  • Coach: Bill Atlas

Michael Torrillo, Sweet Home

  • GPA: 3.65
  • Member, NHS
  • Member, French Club
  • First Team All-WNY
  • Captain of football, basketball and baseball teams
  • Member, Senior Class Council
  • Coach: John Faller

Dakota Woodgie, Allegany/Limestone

  • GPA: 98.4
  • Ranked third in his class
  • SAT: 2000
  • American Legion Boys State Delegate
  • Member, Future Business Leaders of America
  • Frederick Douglas and Susan B. Anthony Award and Scholarship offer
  • Coach: Chad Lyter

Austin Zymroz, Clarence

  • GPA: 96.3
  • Member, NHS
  • Member, Latin Club
  • Student Council Rep
  • VP, Clarence History Society

Most Watched Videos